Rany – co zrobić, by szybciej się goiły?

Istnieją różne rodzaje ran, jednak bez względu na to, czy są pooperacyjne, szarpane, głębokie czy płytkie, każdy chciałby żeby zagoiły się możliwie jak najszybciej. Im głębsza rana, tym oczywiście ten proces przebiega wolniej, jednak jest mnóstwo sposobów na to, by przyspieszyć nieco czas pełnej regeneracji tkanek i skóry. Co zrobić, żeby rany szybciej się goiły?

Gojenie ran – podstawowe informacje

Każda z ran jest nieco inna. Niektóre są niewielkie i są bardziej otarciami naskórka, niż prawdziwą raną. Inne zaś sięgają głęboko w kolejne warstwy skóry, więc procesy gojenia są utrudnione i powolne. Każdy człowiek ma też pewne indywidualne predyspozycje, przez co u niektórych rany goją się szybciej, a u innych wolniej, ponieważ na przykład cierpią na różne choroby, które utrudniają ten proces. Wszystko zależy także od oczyszczenia rany tuż po jej pojawieniu się. Jeśli zrobi się to właściwie, rana może zacząć szybciej się regenerować. Nie musimy się też obawiać ewentualnego zakażenia. Niektórzy przesadzają z osuszaniem rany, albo rozdrapują strupki, które powinny przecież same odpaść. Jedno i drugie postępowanie działa na niekorzyść – rana lepiej się goi w wilgotnym środowisku, a rozdrapanie strupka sprawia tylko, że proces zaczyna się od początku.

Rany - co zrobić, by szybciej się goiły?

Gojenie ran – zalecenia i produkty

Gojenie ran to zawsze kwestia indywidualna, jednak można jakoś przyspieszyć ten proces. Pomagają w tym metody naturalne oraz środki apteczne. Zwłaszcza warto sięgnąć po żel lub spray przyspieszający gojenie. Nadają się one zarówno do nakładania na rany lekkie, jak i te ciężkie. Dobrym pomysłem są również opatrunki hydrokoloidowe, które działają antybakteryjnie, wchłaniają wysięk z rany, jak również dbają, by jej otoczenie było wilgotne. Takie opatrunki zabezpieczają przed przenikaniem szkodliwych czynników z zewnątrz, więc nie jest prawdą, że każda rana lepiej się goi na powietrzu. Co przyspiesza gojenie ran? Także wiele naturalnych produktów. Najbardziej znany jest aloes, którego miąższ można wycisnąć na ranę.

Więcej dowiesz się na https://www.help4skin.pl/rany/jak-przyspieszyc-gojenie-ran